Connect with us

Politics

महाराष्ट्रातील राज्यसभेच्या निवडणुकीत अटतटीची लढत भाजपचे आणि महाविकास आघाडीचे तीन खासदार विजयी

Published

on

Kalyani Gilbile – Mumbai Uncensored, 11th June 2022

आज राज्यातील राज्यसभेच्या निवडणुकीचा निकाल जाहीर झाला असून सत्ताधारी आघाडीला मोठा झटका बसला. भाजपने शिवसेनेशी सरळ लढत देत राज्यात तिसऱ्या क्रमांकावर विजय मिळवला. यासह, राज्यातील सहा राज्यसभेच्या जागांवर भाजप आणि महाविकास आघाडी प्रत्येकी तीन जागा जिंकल्या आहेत – या निकालाचा राज्यातील आगामी MLC आणि नागरी निवडणुकांवर परिणाम होण्याची अपेक्षा आहे. 

सहाव्या जागेवर भाजपचे धनंजय महाडिक यांनी सेनेचे संजय पवार यांचा पराभव केला, त्यांचा निकाल शनिवारी पहाटेला आला. निकालात भाजपच्या बाजूने अनपेक्षित 10 मते पडली. विजयासाठी उमेदवाराला 41 मतांची गरज होती. 

भाजपचे पियुष गोयल आणि अनिल बोंडे, काँग्रेसचे इम्रान प्रतापगढ़ी, राष्ट्रवादीचे प्रफुल्ल पटेल आणि सेनेचे संजय राऊत हे बाकी विजयी होते. पियुष गोयल आणि अनिल बोंडे यांना 48 मते मिळाली. एका आमदाराला विजयासाठी 41 मतांची गरज होती. 

विजयी झाल्यानंतर भाजपचे देवेंद्र फडणवीस ट्विट करत म्हणाले, ”निवडणूक फक्त लढण्यासाठी नाही तर विजयासाठी लढली जाते. जय महाराष्ट्र”.

तसेच पत्रकराशी बोलताना फडणवीस म्हणाले की, “धनंजय महाडिक यांना शिवसेनेच्या संजय राऊत यांच्यापेक्षा जास्त मते मिळाली आणि त्यांनी शिवसेनेच्या संजय पवार यांचा पराभव केला… उद्या एक मत निवडणूक आयोगाने रद्द केले आहे, असे म्हटले जाईल. जर त्यांना (संजय पवार) मते मिळाली असती तर आम्ही जिंकलो असतो. नवाब मलिक आले असते तरी आम्ही जिंकलो असतो.’’

भाजप आणि सत्ताधारी आघाडीने क्रॉस व्होटिंग आणि नियमांचे उल्लंघन केल्याच्या तक्रारींमुळे विरोधी-शासित राज्यातील मतमोजणी आठ तासांच्या विलंबानंतर सुरू झाली. त्तत्पूर्वी, भाजप आणि शिवसेना या दोन्ही पक्षांनी निवडणूक आयोगाची भेट घेऊन क्रॉस व्होटिंगचा आरोप केला आणि मतांना अपात्र ठरवण्याची मागणी केली.

भाजपने सत्ताधारी आघाडीच्या तीन आमदारांनी टाकलेल्या मतपत्रिकांच्या वैधतेवर प्रश्नचिन्ह उपस्थित केले. महाविकास आघाडीनेही दोन मते अवैध करण्याचा प्रयत्न केला, एक भाजप आमदाराची आणि दुसरी अपक्षांची. राष्ट्रवादीचे जितेंद्र आव्हाड, काँग्रेसचे यशोमती ठाकूर आणि शिवसेनेचे सुहास कांदे तसेच भाजपचे सुधीर मुनगंटीवार आणि अपक्ष आमदार रवी राणा यांनी दिलेल्या मतांवर आक्षेप घेण्यात आला. श्री कांदे यांची मते वगळता इतर सर्व मते वैध ठरवण्यात आली.

Politics

25 Hindu Pakistani Refugees living in Rajkot to vote in Gujarat elections for the first time.

Published

on

Amna Lakdawala, 25th November 2022, Mumbai Uncensored:

25 Hindu refugees who had left Pakistan because of religious persecution were granted citizenship by India in August, and they can now vote, thanks to the Central Government!

A precious possession was presented upon the 37-year-old Pakistani immigrant, Sunil Dev Maheshwari, in August: Indian citizenship. He is now qualified to vote in Gujarat’s next assembly elections, which will take place next month. After receiving citizenship in Rajkot, Sunil and 24 other Hindu refugees from Pakistan will cast their first votes in an election in India.

“I have lived in this nation since my parents and I arrived in Gujarat in 2009 after fleeing religious persecution in Pakistan. The best day of our lives was August 12, when 25 Hindu Pakistani immigrants were given full Indian citizenship in Rajkot. We are pleased that we will be allowed to vote this time because we have received an Aadhaar card as well as other Indian credentials”, the man remarked.

Sunil is a marketing executive for a local private company that resides in a rental home in Rajkot’s Bhagwatipara neighbourhood. In 2014, he wed a Hindu refugee from Pakistan; they have two children. “Now that we are citizens of India, no one can refer to us as Pakistanis because we are no more foreigners. We are quite happy to be Indian”, he continued.

Approximately 500 Pakistani Hindu immigrants are reportedly residing in Rajkot and waiting to be given Indian citizenship, according to sources. 25 Pakistani migrants, the majority of whom were Hindus, received citizenship from the minister of state for the home, Harsh Sanghavi, in Rajkot in August. As per sources, many refugee families waited 16 years for citizenship and will now participate in the largest democracy in the world by casting their votes.

Before any of this, the central government changed the Citizenship Act, enabling Pakistani minorities to become citizens of India.

Continue Reading

Politics

पीएम नरेंद्र मोदी ने यूपी के बुंदेलखंड एक्सप्रेसवे का किया उद्घाटन

Published

on

Nazneen Yakub, Mumbai Uncensored, 16th July 2022:

उत्तर प्रदेश के 296 किलोमीटर लम्बे बुंदेलखंड एक्सप्रेसवे का प्रधानमंत्री नरेंद्र मोदी ने उद्घाटन किया। बुंदेलखंड एक्सप्रेसवे के उद्घाटन के दौरान वहां मौजूद यूपी के मुख्यमंत्री योगी आदित्यनाथ इसके साथ ही यूपी के उपमुख्यमंत्री केशव प्रसाद मौर्य और ब्रजेश पाठक भी मौजूद रहें।

प्रधानमंत्री नरेंद्र मोदी ने उद्घाटन करते समय यह कहा कि बुंदेलखंड एक्सप्रेसवे से चित्रकूट से दिल्ली की दूरी तो 3-4 घंटे कम हुई ही है, लेकिन इसका लाभ इससे भी कहीं ज्यादा है। ये एक्सप्रेसवे यहां सिर्फ वाहनों को गति नहीं देगा, बल्कि ये पूरे बुंदेलखंड की औद्योगिक प्रगति को गति देगा। हम कोई भी फैसला लें, निर्णय लें, नीति बनाएं, इसके पीछे सबसे बड़ी सोच यही होनी चाहिए कि इससे देश का विकास और तेज होगा। हर वो बात जिससे देश को नुकसान होता है, देश का विकास प्रभावित होता है, उसे हमें दूर रखना है।

बता दें कि बुंदेलखंड एक्सप्रेसवे में करीब 14,850 करोड़ रुपए की लागत लगी हैं। यह एक्सप्रेसवे इटावा, औरैया, जालौन, महोबा, बांदा, और हमीरपुर जिले को कवर करेगा, चित्रकूट जिले के भरतकूप क्षेत्र के पास गोंडा गांव में समाप्त होगा। यह एक्सप्रेसवे चित्रकूट को लखनऊ-आगरा एक्सप्रेसवे से जुड़ेगा।

Continue Reading

Politics

List of world leaders with whom PM Modi held bilateral talks at the G7 Summit

Published

on

Megh Shah, Mumbai Uncensored, 12th July 2022:

  • Prime Minister Narendra Modi as always, had a busy schedule when he landed in Germany for the G7 Summit. As per the Ministry of External Affairs of the Government of India, the PM held a total of 6 bilateral meetings in addition to the interactions between him and all leaders present at the Summit. The list includes:-                                                                                                       
  • Meeting with – Mr. Alberto Fernandez (President of Argentina)                  

Issues discussed – Cooperation in areas such as trade, investment, climate action, renewable energy, nuclear medicine, pharmaceuticals, electric mobility, defence cooperation, agriculture, food security, traditional medicine and coordination in global bodies.                                                                                                                                

  • Meeting with – Mr. Cyril Ramaphosa (President of South Africa)                                                                                       

Issues discussed:-Deepening bilateral cooperation in areas like trade and investment, food security, defense, pharmaceuticals, digital financial inclusion, skill development, education,  insurance, health, and people-to-people contacts. Welcoming the WTO agreement reached in June 2022 that supports the production of COVID-19 vaccines in developing countries (India and South Africa were the first countries to submit a proposal on waiver of Covid-19 vaccine patents. The two countries also discussed regarding India and South Africa’s permanent UNSC membership in a reformed UN.                 

  • Meeting with – Olaf Scholtz (Chancellor of Germany)                      

Issues discussed:-  The two leaders reviews the progress made in bilateral cooperation after PM Modi’s visit to Germany in May this year. Discussions covered issues like climate action, provision of climate financing and technology transfer. Both leaders also agreed on the need to further deepen trade, investment and people to people ties.                                                                                                                            

  • Meeting with – Joke Widodo (President of Indonesia)

Issues discussed:– Increasing trade and investment between the two Asian countries. Discussions on Indonesia’s current and India’s forthcoming G20 Presidency.          

  • Meeting with – Ursula von der Leyen (President of European Commission)

Issues discussed:- The leaders expressed their delight at the resumption of negotiations between India and the EU on Trade, Investment, and GI Agreements. They examined India-EU collaboration in a variety of areas, including digital cooperation, climate action, and technology and innovation.                                                                            

  • Meeting with – Justin Trudeau (Prime Minister of Canada)

Issues discussed:- A productive meeting was held in which the leaders discussed India-Canada bilateral relations and agreed to further strengthen trade and economic linkages, cooperation in security and counter-terrorism, as well as people-to-people ties.

Continue Reading

Trending