Connect with us

Environment

BMC : सायन हॉस्पिटलच्या हॉस्टेल मध्ये १५८ झाडांची कत्तल ?

Published

on

लोकमान्य टिळक महानगरपालिका रुग्णालय म्हणजेच मुंबईतील सायन हॉस्पिटल येथील वसतिगृहाच्या परिसरातील १५८ झाडे कापण्यास बृहन्मुंबई महानगरपालिकेकडून परवानगी..!

Akash Swarup Sonawane – Mumbai Uncensored, 9th May 2022

सुप्रसिद्ध अभिनेते सयाजी शिंदे हे वृक्ष लागवड आणि संवर्धनासाठी गेले अनेक वर्ष कार्यरत आहेत. महाराष्ट्राच्या विविध भागांमध्ये ते आपले उपक्रम राबवत असतात. वृक्षांसंदर्भात ते अतिशय संवेदनशील असल्याचे नेहमीच समोर येते. त्यांच्या या समाज कार्यातून ते बऱ्याचदा पुरस्कृत ही केले गेले आहेत. या वेळी लोकमान्य टिळक रुग्णालय, सायन म्हणजेच महानगरपालिकेचे सायन हॉस्पिटल याचे वसतिगृह व त्या परिसरात असणारी १५८ झाडे ही कापण्यात येणार असल्याचे त्यांच्या निदर्शनास आले. 

महाराष्ट्र नागरी क्षेत्र झाडांचे संरक्षण व जतन अधिनियम १९७५ कलम ८ (३) (क) मधील तरतूदीनुसार झाडे काढण्यासाठी शशांक मेंहदळे आणि असोसिएट्स यांनी बृहन्मुंबई महानगरपालिका वृक्ष प्राधिकरण विभागाकडे परवानगी साठी प्रस्ताव मांडला होता. त्या अनुषंगाने मुंबई महानगरपालिकेच्या ‘एफ/ उत्तर’ विभाग, सायन डिव्हीजन डॉ. बाबासाहेब आंबेडकर मार्ग, शहर सर्वेक्षण क्र. ६ (भाग) येथील एल.टी.एम.जी (सायन हॉस्पिटल) येथे यु.जी. हॉस्टेल व इतर महापालिका उपयुक्तता सेवा डॉक्टर वसाहतीच्या प्रस्तावित बांधकामात येणारी झाडे काढण्यास परवानगी दिली.

सयाजी शिंदे यांनी ५ मे रोजी सोशल मीडिया द्वारे माहिती देत महानगरपालिकेला ही वृक्षतोड थांबवण्याचे आव्हान केले असून यातील २ झाडे कापून झाले असल्याचे त्यांनी सांगितले. “दहशतवादी १५८ माणसांना मारणार असल्यासारखे या १५८ झाडांवर बॉम्ब टाकले जाणार असून यावरील पशु पक्षांचे संसार नष्ट होणार आहेत. तरी ही परवानगी का दिली? ती टाळता येऊ शकते का? ही झाडे वाचू शकतात का? याचा लवकरात लवकर विचार व्हावा; अन्यथा कोविड मध्ये आपण पाहिलंच सायन हॉस्पिटल मध्ये ऑक्सिजन ची अवस्था, कार्बनडायऑक्साईड घेणारे ऑक्सिजन देणारे पक्षांची निगा राखणारी झाडे का कापायची?” असे आव्हान त्यांनी ‘सह्याद्री देवराई’ या आपल्या वृक्षसंवर्धन मोहिमेमार्फत केली आहे. 

सोबतच ज्या रुग्णालयात जीव वाचवले जातात तिथं १५८ जीव मारण्याची परवानगी मिळतेच कशी? याला दुसरा काहीच पर्याय सायन रूग्णालयाकडे नाही का? मला अपेक्षा आहे नव्या वसतिगृहासाठी झाडे तोडण्याचा निर्णय रुग्णालय मागे घेईल. आपल्या एका निर्णयामुळे असंख्य पक्षांची घरटी, त्यातले छोटे जीव वाचणार आहेत. अशी हळहळ सयाजी शिंदे यांनी व्यक्त केली.

Environment

NCPCR asks Mumbai police to file an FIR against Aaditya Thackeray over ‘using’ kids for Aarey protest.

Published

on

Khushi Thapa, Mumbai Uncensored, 11th July 2022:

Mumbai, July 11 (PTI) Aaditya Thackeray, the head of the Yuva Sena, has been accused of “using” children at “Save Aarey” protest, according to the national organisation for children’s rights.

Vivek Phansalkar, the commissioner of the Mumbai Police, has received a letter from Anu Chaudhary, the registrar of the National Commission for the Protection of Child Rights (NCPCR), demanding the filing of an FIR.

She stated in her letter that Dhrutiman Joshi had filed a complaint with the NCPCR stating that Aaditya Thackeray had utilised young children in his political activities or the so-called “Save Aarey” rally.

According to the Sahyadri Rights Forum, Joshi is its legal director.

According to Chaudhary, “via the Twitter link, youngsters are seen engaging in the protest brandishing placards.”

According to her, the Juvenile Justice (Care and Protection of Children) Act’s section 75 is violated by the act, and the NCPCR has taken cognisance of the situation.

She said, “In light of the foregoing, the commission thus begs you to promptly file an FIR against the accused persons to conduct an expedient investigation into the situation.”

The commission also recommended that the children be located and brought before the Child Welfare Committee in accordance with the Juvenile Justice Act to record their comments.

After receiving this letter, the Commission may request an Action Taken Report within three days and a copy of the FIR and the children’s statement. Former Maharashtra environment minister Aaditya Thackeray recently protested alongside environmentalists at Aarey Colony,  known as Mumbai’s “green lung,” against the Eknath Shinde govt’s decision to resume building a metro carshed there.

Continue Reading

Environment

Strong tremors of earthquake felt in Kathmandu, magnitude 4.7

Published

on

Kamaljeet Singh – Mumbai Uncensored, 11th June 2022

Earthquake tremors were felt in Nepal’s capital Kathmandu today. A 4.7-magnitude earthquake struck Kathmandu in the early hours of Saturday. Due to which many people lost their sleep and they were forced to run out of the house. The tremors of the earthquake in Kathmandu were recorded by the National Seismological Center at 2:36 pm. Its center was in Bhaktapur district, 15 km east of the capital city.

The earthquake was felt in and around Kathmandu Valley. However, there was no report of loss of life or property immediately after the incident. Many people have written on social media that the tremors of this earthquake reminded them of the devastating 2015 earthquake.

Jammu and Kashmir’s Pahalgam shaken by earthquake tremors

At the same time, earthquake tremors were also felt in Pahalgam of Jammu and Kashmir. The magnitude of the earthquake was 3.7 on the Richter scale. The earthquake occurred after midnight at 12:37. Panic spread in Pahalgam area of ​​Jammu and Kashmir due to sudden earthquake. The National Center for Seismology (NCS) gave information about the earthquake by tweeting. He said that the magnitude of the earthquake was 3.7, which was recorded at 12:37 minutes and 48 seconds late in the night. The center of which was 5 km away from the city.

Continue Reading

Environment

India comes last in the Global Environmental Performance Index 2022

Published

on

Ranks at 180 in the EPI Index. Centre opposes the Rankings, calls it ‘unscientific’ & ‘Biased’

Shobhit Chandola – Mumbai Uncensored, 11th June 2022

On June 8, 2022 came the report of Global Environment Performance Index published by the Yale Centre for Environment Law & Policy in association with International Earth science Information Network, Columbia University & World Economic Forum. The report consisted of assessment on 180 global nations on the basis of 40 indicators. But what came as a shock was the Performing Score of India  at 18.9 which makes India the lowest in the rank. What comes as a big blow is that the peer countries like Bangladesh, Myanmar, Pakistan & Vietnam have fared above India in the rank. 

It is worth noting that the EPI calculation variables majorly comprises Air Quality Index, Biodiversity, Energy policies, Water Resources, Agriculture and Forest cover. On the contrary, it was Denmark who secured the first position in the index. In the preceding 2020 EPI index, India’s rank was 168/180 which ultimately shows the major drop making India the world’s least sustainable country.

In response to the EPI Index , the Ministry of Environment, Forest & Climate Change ( MOEFC ) issued a statement calling out the EPI score to be unscientific and biased in its methodology. The Environment Ministry rebutted that the indicators like forests- wetlands, energy efficiency, soil health, Agro Biodiversity & food loss/waste in which India was faring well in recent time were not taken into consideration in the report. Not just the government but several Environmentalists questioned the credibility of the report as just a few months back, India secured 10th Rank in the Climate Change Performance Index by CAN International and German Watch. One of the renowned Environmentalists and the CEO of IForest, Mr. Chandra Bhushan took a dig at EPI team. Here’s what he said.

What makes the report looks unsuitable to the Centre is the latter’s stance over the Environmental policies. Over the span of 8 years, the think tanks and the MOEF&CC under the leadership of PM Narendra Modi have launched the AMRUT Mission ( for clean cities ), Namami Gange ( river clean-up programme ) , Soil health card in collaboration with ‘Save Soil’ initiative, International Solar Alliance ( to promote resilience of infrastructure systems to climate & disaster ), India Cooling action plan (ICAP ), LiFE Global Movement (for sustainable development & eco friendly lifestyle ) , Eco- Development Force scheme ( for ecological restoration ), Swachh Bharat and much more.

Even the central government achieved the COP21 target of 40% of electricity consumption from non-fossil energy sources , a record 9 years earlier than 2030. And the recent commitment of Net Zero Carbon emission by 2070 at the COP 26 conference at Glasgow, England all indicates the sign of betterment in the field of Environment which ironically shouldn’t make India suffer a big blow in terms of EPI rank.

But then the question arises on the moral grounds and the factors fulfilment which either of the two ( EPI or MOEF&CC) seems to be disenchanted in case the research & implementation contradicts. Only time will tell the achievements of the Environmental Ministry’s policies with respect to the hypothesis of the EPI 2022 report. For now, the conversation between the World Economic Forum & ruling GOI doesn’t seem to be on the same page.

Continue Reading

Trending