Connect with us

Culture

‘चिमाजी आप्पा – एक अविस्मरणीय योद्धा’ : महेश नेने यांच्या कल्पनेतून चित्रपटाकडे…

Published

on

Akash Swarup Sonawane – Mumbai Uncennsored, 31th March 2022

महाराष्ट्राच्या इतिहासाशी जोडले गेलेले शूरवीर आणि त्यांच्या शौर्य गाथा ह्या कायमच अलिप्त राहिल्या किंवा केल्या गेल्या. परंतु त्यांच्या  आठवणी आणि बलिदान हे गडकिल्ले आणि वास्तूंच्या रुपात अजरामर आहेत. सध्याच्या काळात त्याही नेस्तनाभूत होताना आपण पाहत आहोत. गडकिल्ले आणि दुर्गांच्या अवस्था आपणास ठाऊक आहेतच. परंतु चित्रपट निर्माते महेश नेने आणि त्यांच्यासारखे अनेक इतिहासप्रेमी हे आपल्या वास्तूंचे आणि महाराष्ट्राला लाभलेल्या इतिहासाचे संवर्धन आपल्या परीने कायमच करत असतात. 

हिंदवी स्वराज्याचे आणि मराठा साम्राज्याचे मानले जाणारे दुसरे शिलेदार म्हणजेच श्रीमंत बाजीराव पेशवे आणि पेशवाई काळातील त्यांचे योगदान हे छत्रपती शिवाजी महाराजांनंतरचा एक महत्वाचा इतिहास मानला जातो. पोर्तुगीज आणि निझामशाही च्या विरोधात उत्तरेकडील मोहीम तसेच कोकण मोहीमेसाठी स्वराज्यात आपले अमूल्य योगदान निर्माण केलेले श्रीमंत बाजीराव पेशवे यांचे धाकटे बंधू चिमाजी आप्पा आपल्या कोकण मोहिमेतील वसई किल्ल्याच्या लढ्यामुळे कायम स्मृतीस राहतात. 

निर्माते महेश नेने हे वसई किल्ला येथे भेट देण्यास गेले असता, तेथील किल्याची दुरावस्था पाहता महाराष्ट्राच्या इतिहासासाठी त्यांच्या भावना जागृत होऊन त्यांनी चिमाजी आप्पा यांच्या योगदानाची आठवण करुन देणारा एक चित्रपट करण्याचे ठरवले आणि सुरुवात झाली ‘चिमाजी आप्पा – एक अविस्मरणीय योद्धा’ चित्रपटाच्या रुपेरी पडद्याकडील प्रवासाची.. 

मुंबई अनसेंसर्ड कडे चिमाजी आप्पा या चित्रपटाबद्दल मनोगत व्यक्त करताना निर्माते महेश नेने सांगतात.. 

“मला गड किल्ल्यांची आणि इतिहासाची आवड असल्यामुळे जेव्हा जेव्हा संधी मिळायची आणि मिळते तेव्हा तेव्हा मी वेगवेगळ्या किल्ल्यांवर जातो आणि त्या किल्ल्यांच्या इतिहासात डोकावण्याचा प्रयत्न करतो. असेच मनात आले आणि मी वसईच्या किल्ल्यावर जाण्याचा बेत आखला आणि मी वसईच्या किल्ल्याचा रस्ता धरला”

“का कोणास ठाऊक, पण किल्ला फिरताना त्या किल्ल्याच्या तुटलेल्या भिंती आणि मोडकळीस आलेले बुरुज बघुन मन विषण्ण झाले आणि हळू हळू त्या किल्ल्याचा इतिहास डोळ्यासमोरुन सरकू लागला मन इतिहासाकडे केव्हा वळले कळलेच नाही. आणि धर्म लढ्याचे चलचित्र डोळ्यासमोर सुरु झाले.”

“आत्ताची किल्ल्याची झालेली दुरावस्था, तिकडे येणारे लोक, त्यांची ती मजा मस्ती अश्लिल चाळे बघुन शरीराची लाही लाही झाली. कारण असे की, त्या किल्ल्याचा इतिहास लोकांना माहीत नाही. त्या किल्ल्याचे महत्व ते जाणत नव्हते कारण आपल्या इतिहासात काही  गोष्टींना महत्वच दिले गेले नाही. हा किल्ला जिंकण्यासाठी मराठ्यांना किती हाल सोसावे लागले याची कल्पना नाही. किती मराठे मारले गेले, कित्येक कुटुंब उधवस्त झाली, किती रक्ताचे पाट वाहिले ह्याची कल्पना त्या लोकांना नव्हती आणि नेमके त्याच वेळी हा इतिहास लोकांसमोर आणायचे मी ठरवले.”

“परंतु तो आणायचा कसा? हा प्रश्नचिन्ह डोळ्यासमोर उभा राहिला. लोकांसमोर कुठलीही गोष्ट जर सोप्या आणि मनोरंजनाच्या माध्यमातून आणली तर लोकांवर त्याचा नक्कीच प्रभाव पडतो हे माझ्या लक्षात आले. कारण असे अनेक ऐतिहासिक चित्रपट आजही लोकांच्या मनावर अधिराज्य गाजवत आहेत. आणि मी ठरवले की चिमाजी आप्पा हे अविस्मरणीय योद्धा आणि त्यांचे पोर्तुगिजांबरोबरचे धर्मयुद्ध यावर सिनेमा काढुन हे युद्ध का झाले, त्या वेळी होणारे हिंदू धर्मावरील अत्याचाराचे चित्रण आणि त्या जुलमी सत्तेला आणि अत्याधुनिक शस्त्रास्त्रांनी सुसज्य असलेल्या पोर्तुगाल सैन्याला चिमाजी आप्पांनी कसे हद्दपार केले हे या चित्रपटाच्या रुपाने लोकांसमोर मांडण्याचे ठरवले. निदान यावरुन तरी सद्य परिस्थितीत बदल घडून येईल. लोकांना आपल्या गडकिल्यांचे महत्व कळेल आणि राज्यसरकार आणि केंद्रसरकार सुध्दा त्या वास्तूच्या डागडूजीकडे लक्ष देऊन किल्ल्याचे वैभव पुन्हा मिळवून देण्यासाठी ठोस पावले उचलतील अशी आशा आपण करुया.”

अशाप्रकारे भावुक होऊन चित्रपट निर्माते होण्याच्या त्यांच्या प्रवासाचे आणि चिमाजी आप्पा या चित्रपटाच्या पार्श्वभूमीचे वर्णन त्यांनी केले.

Crime News

Filmmaker Leena Manimekalai Slammed For Goddess Kali Shown Smoking In Documentary Poster, Netizens Demand Her Arrest

Published

on

Under the hashtag #arrestleenamanimekalai, a poster for a documentary movie has gone viral on the internet. Indian director Leena Manimekalai’s documentary’s poster has come under fire for “insulting” the Hindu goddess Kali. The posters which have spread outrage among the netizens, depicted the Hindu goddess Maa Kaali holding an LGBTQIA flag and smoking a cigarette on the poster. 

Siddhant Mohite, Founder of Saffron Think Tank said “How dare such people insult Hindu goddesses Maa Kaali by making such films? I demand strict action against each and every person who has been a part of this film which has been produced to create unrest amongst the Hindu Community. We demand legal action against them under section 295 A for deliberate and malicious acts, intended to outrage religious feelings of any class by insulting its religion or religious beliefs.”

More than 2 Lakh 30 thousand people have tweeted demanding action under the hashtag #ArrestLeenaManimekalai on Twitter this morning.

A twitter handle named SakshiP wrote “This is blasphemy and hurts Hindu religious sentiment. Aga Khan Museum needs to take this down immediately. 

A user tweeted, “I am shocked to see this post ! From M F Hussain to u, deriving vicarious pleasure in denigrating hindu gods and goddesses has been our motto. Please pull this down as it is offensive, disgusting and affects the sensibilities of all hindus. This is psychologically traumatic too.”

Another twitter user urged the Home Minister Amit Shah and PMO India to take appropriate action.

Continue Reading

Culture

Students of Churchgate’s HR college do yoga in front of iconic locations of Mumbai, bring amusement to onlookers

Published

on

Mumbai: SYNC Club of H.R. College in collaboration with Kaivalyadhama conducted a Photoshoot while doing Yoga Asanas at some of the most iconic places in Mumbai such as CSMT Selfie Point, The Asiatic Society of Mumbai, BSE (Bombay Stock Exchange) and Kala Ghoda, attracting the eyeballs of many pedestrians walking the streets. 

This activity was done to celebrate the International Day of Yoga on 21st June 2022, and was an initiative towards promoting Yoga and spreading its awareness among the masses of Mumbai. SYNC is the Fitness Club of H.R. College and aims to include yoga and all forms of fitness in one’s daily life. 

Later the students along with a certified yoga trainer from Kaivalyadhama, Anvay Dixit visited the Angel Xpress Foundation (Colaba), a Mumbai-based Non-Profit Organization working for the education of underprivileged children. The HR college students then interacted with the children in a fun way and taught them some easy-to-do yoga poses along with explaining the significance behind each Asana in one’s life. The day ended on a joyous note with sparking smiles on everyone’s faces. 

Prof. Dr. Pooja Ramchandani, Principal of H.R. college said, “The art of practicing yoga helps in controlling an individual’s mind, body and soul. It brings together physical and mental disciplines to achieve a peaceful body and mind; it helps manage stress and anxiety and keeps you relaxing. It also helps in increasing flexibility, muscle strength and body tone. Regular practice of yoga helps improve respiration, energy and vitality.”

Pictures of the students doing asanas in various locations are doing the rounds on social media, and has been applauded by many as a quirky way to promote Yoga in an always hustling city like Mumbai. 

Continue Reading

Culture

Qutub Minar Excavation Reports Denied By the Ministry

Published

on

Following the Gyanvapi Mosque survey reports said that the government had asked the Archaeological Survey of India to conduct excavations to ascertain the builder of the minaret.

Khushi Shah – Mumbai Uncensored, 23rd May 2022

Union Minister of Culture, GK Reddy has denied media reports that his ministry has asked the Archaeological Survey of India (ASI) to conduct an excavation at the Qutub Minar complex to ascertain the facts behind its origin. “No such decision has been taken,” 

After the Gyanvapi Mosque survey, a controversy erupted over Delhi’s Qutub Minar. Some believe it was erected as a tower of victory to signify the beginning of the Muslim rule in India. Others say it served as a minaret to the muezzins to call the faithful to prayer. Dharamveer Sharma, the former Regional Director of the Archaeological Survey of India (ASI), recently claimed that Qutub Minar was actually Surya Stambh a “sun tower” 

Dharamveer Sharma is one of the most respected archaeologists in India. He has served as Superintending Archaeologist in the Delhi division of ASI three times. As per a report in Hindi daily Jagran, he had worked extensively on the conservation of Qutub Minar and went inside the Minaret multiple times. He said he had seen Devanagari writing in the inner parts of the minaret. Every year on June 21, he takes astronomers to the complex.

History states that the Qutub Minar was built in the beginning of the 13th century by Quṭb al-Din Aibak and completed by his successor, Iltutmish. He said it was erected by Emperor Vikramaditya, not the Mughals. He presented a 20-point fact sheet to prove his theory that Qutub Minar was an observatory.

The origins of Qutab Minar are shrouded in controversy. According to certain groups, Qutub Minar was earlier a site of Hindu and Jain temples. 

Two weeks ago, members of a right-wing group recited the Hanuman Chalisa outside the Qutub Minar complex and staged a protest demanding that the iconic monument be renamed ‘Vishnu Stambha’. 

International working president of United Hindu Front, Bhagwan Goyal, alleged that the Qutub Minar is the ‘Vishnu Stambha’, which was built by the “great king Vikramaditya”. “But later, Qutubuddin Aibak claimed credit for it. There were 27 temples in the complex and those were destroyed by Aibak. Proof of all this is available as people can find idols of Hindu gods kept in the Qutub Minar complex. Our demand is that Qutub Minar should be called as Vishnu Stambha,” Culture Secretary Govind Mohan had visited the monument on Saturday and had spent over two hours at the monument along with a team of senior officials and historians to discuss aspects related to the upkeep of the Qutub Minar complex

Recently, it was reported that last month a letter was written by the National Monument Authority to the ASI on moving two idols of the Hindu deity Ganesha out of the complex, “owing to their disrespectful placement”, and the idols were relocated to Quwwat-ul-Islam mosque.National Monuments Authority chief Tarun Vijay, who is also a member of the Bharatiya Janata Party and a former member of the Rajya Sabha, had said that the placement of the idols was disrespectful. “I visited the site several times and realised that the placement of the idols is disrespectful,” he said. “They come near the feet of the mosque visitors.”Delhi court had last month directed the ASI not to remove two idols of Lord Ganesha from the Qutub Minar complex till further directions. A plea was filed in a Delhi Court against the removal of the idols by advocate Hari Shankar Jain on behalf of Jain deity Tirthankar Lord Rishabh Dev claiming that 27 temples were partly demolished by Qutubdin Aibak, a general in the army of Mohamad Gauri, and Quwwat-ul-Islam Mosque was raised inside the complex by reusing the material. The court had directed the Archaeological Survey of India to maintain a status quo till further hearing of the case. It is also an established fact that Quwwat-Ul-Islam Masjid was built atop existing temples but the property was not being used for any religious purposes and no prayers were being offered here.

The court had observed that wrongs may have been committed in the past, “but such wrongs cannot be the basis for disturbing peace of our present and future”

Continue Reading

Trending